Haber

Oy pusulası olmadan oy kullanılabilir mi? 28 Mayıs seçimlerinde seçmen kağıdı zorunlu mu?

Oy pusulası olmayanlar oy kullanabilir mi? 28 Mayıs seçimleri için beklenen tarihe sayılı günler kaldı. Oy pusulasında, nerede oy kullanılacağına ilişkin bilgiler ve sandık bilgileri yer alır. Peki, oy pusulası olmadan oy kullanmak mümkün mü? 28 Mayıs seçimleri için oy pusulası gerekli mi?

SEÇMEN KAĞIDI OLMADAN OY KULLANABİLİR MİSİNİZ?

Vatandaşların seçimde oy kullanabilmeleri için her seçim döneminde kayıtlı oldukları okula ve oy kullanacakları sandığa gitmeleri gerekiyor. Seçmenlerin hangi bölgede ve kaç sandıkta oy kullanacaklarını, sıra numaralarını ve okul adresi gibi bilgileri içeren bir oy pusulası hazırlanır ve adreslerine gönderilir.

28 MAYIS SEÇİMLERİ OY KAĞIDI ZORUNLU MU?

Seçmen bilgi formu seçim takviminden önce hazırlanır ve ilçe seçim kurulları tarafından belirli tarihlerde seçmenlere gönderilir. Seçmen kütüğünü teslim almayan vatandaşlar, TC kimlik numarası ve şifresi ile internetten e-Devlet sistemine giriş yaparak, nerede oy kullanacaklarını görebilir ve seçmen pusulası düzenleyebilir.

Vatandaşlar 14 Mayıs seçimlerinde oy pusulası olmadan oy kullanabilecek. Ancak oy kullanabilmeleri için TC Kimlik Numaralarının; Oy kullanacak kişinin yanında TC kimlik kartı, nüfus cüzdanı, pasaport, evlilik cüzdanı, resmi daireler tarafından verilmiş nüfus cüzdanı vb. fotoğraf ve resmi belgenin bulunması gerekmektedir.

haberyesilli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu