Ekonomi

Çin Ticaret Bakanlığı: ABD’nin Çin’e yönelik yatırım kısıtlamaları kendi kendine zarar veriyor

PEKİN, 3 Kasım (Xinhua) — Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Shu Jueting, ABD’nin Çin’deki yatırımlara uyguladığı tek taraflı kısıtlamaların kendilerine fayda sağlamayan, aynı zamanda başkalarının çıkarlarına da zarar veren eylemlerin tipik bir örneği olduğunu belirtti.

Shu, bu açıklamayı Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında ABD Başkanı Joe Biden’ın Çin’deki ABD yatırımlarını kısıtlayan kararnamesine ilişkin bir soruya yanıt olarak yaptı.

Sözcü, ABD’nin ulusal güvenlik ve risk azaltma adı altında getirdiği kısıtlamalar ve yatırım sektöründeki bağları koparma politikasının işletmelerin olağan iş kararlarını önemli ölçüde etkilediğini, piyasa kurallarına ve uluslararası ekonomik ve ticari düzene zarar verdiğini, ayrıca Küresel endüstrinin ve tedarik zincirlerinin güvenliğini bozuyor. diye ifade etti.

Tek taraflı kısıtlamaların ABD şirketlerini uluslararası rekabette dezavantajlı duruma düşüreceğini ve teknolojik ilerlemeyi engelleyerek ABD iş dünyasının kaygılarını haklı çıkaracağını vurgulayan Shu, bunun kendi kendini baltaladığını söyledi.

Shu, ABD’den, Çin’in gelişimini engellememesi veya bağları koparmaması yönündeki açıklamalarını eyleme geçirmesini, piyasa ekonomisi ve adil rekabet kurallarına saygı göstermesini ve ticari işbirliği için sağlam bir ortam yaratmak amacıyla Çin’e yönelik yatırım kısıtlamalarını kaldırmasını beklediklerini kaydetti.

seydikemerhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu