Ekonomi

‘ULAQ SİDA’ tamamen otonom hale getirildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Lideri İsmail Demir, ULAQ SİDA’yı yeni yetenekler kazanarak ve tam otonom hale getirerek denizaltı savar harbi icra edecek şekilde geliştirdiklerini bildirdi.

SSB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ares-Meteksan ortak girişimi tarafından yürütülen ULAQ SİDA Projesi’nde çalışmalar devam ediyor.

İstihbarat, keşif ve gözetleme, su üstü harbi ve denizaltı savunma harbi görevlerini insansız ve otonom olarak icra etmek amacıyla geliştirilen ULAQ SİDA, hafif, sağlam ve onaylı kompozit gövdeye, etkili ve pasif stabilizasyon sistemlerine, EO/IR genişliğe sahip. -açılı navigasyon kamerası, uydu iletişimi. Hassas hareket edebilme özelliği, hareket kabiliyeti ve tam otonomisi ile ön plana çıkmaktadır.

SSB tarafından yürütülen ULAQ SİDA Projesi ile mevcut ULAQ aracının dört deniz koşulunda kesintisiz seyir yapabilmesi ve tam otonom görev yapabilmesi için teknenin boyu uzatıldı ve sensör sayısı artırıldı.

Yer kontrol istasyonu, hem limandan hem de gemiden kullanılabilen portatif bir çanta olarak tasarlanmıştır. Stabilizasyon sistemlerinin sayısı ve teknedeki faydalı yük taşıma kapasitesi arttırılmıştır. Proje kapsamındaki teslimatın 2023 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İsmail Demir, “ULAQ SİDA’ya yeni yetenekler kazandırıyoruz, tam otonom hale getiriyoruz ve denizaltı savar harbi yapacak şekilde geliştiriyoruz. Hedefimiz yerli motor, 12.7 mm RCWS, torpido, L. -UMTAS füzesi, komuta kontrol yazılımı, haberleşme sistemi, kamera ve sonar sistemi ile yüzde 90 yerlilik.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu