Ekonomi

ABD, 4 Rus elitini daha kara listeye aldı

ABD, yaptırımlar listesine 4 önde gelen Rus finans eliti ve bir Rus iş derneği ekledi.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yabancı Varlık Kontrol Ofisi’nin (OFAC) hedef aldığı 4 kişinin Rusya’nın en büyük finans ve yatırım kuruluşlarından biri olan Alfa Group Consortium’un denetim kurulunda görev yaptığı bildirildi.

Açıklamada, söz konusu kişilere daha önce Avustralya, Kanada, Avrupa Birliği, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık tarafından yaptırım uygulandığı belirtildi.

Açıklamada, OFAC’ın Rusya’nın yaptırımlara yönelik müdahalelerine katılan bir iş birliğini de hedeflediğine dikkat çekilirken, söz konusu derneğin ithal ikamesi, teknoloji bağımsızlığı ve teknoloji geliştirmeyi destekleyen çeşitli uyum komitelerine sahip olduğu belirtildi.

Açıklamada yaptırım uygulanan Rus elitleri Petr Olegovich Aven, Mikhail Maratovich Fridman, Alman Borisovich Khan ve Alexey Viktorovich Kuzmichev olarak sıralandı.

ABD Hazine Müsteşar Yardımcısı Wally Adeyemo konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Kremlin Ukrayna halkına savaş açarken, zengin Rus seçkinleri kendi işlerine devam edebilecekleri fikrinden kendilerini kurtarsınlar. Bizim uluslararası koalisyonumuz” dedi. Ukrayna’nın haksız ve haksız işgalini kolaylaştıranlardan hesap sormaya devam edeceğiz.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu