Ekonomi

Ticaret Bakanlığı Damping Önlemlerini Açıkladı

Ticaret Bakanlığı, bu yılın ilk yarısında süresi dolan ve gelecek yılın aynı döneminde sona erecek olan anti-damping tedbirlerini açıkladı.

Bakanlıkça hazırlanan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Çin’den ithal edilen porselen ve seramik sofra takımı ile mutfak eşyası için uygulanan damping önlemi 3 Mart’ta sona ererken, “metrekare ağırlığı 175 gramı geçmeyen ağartılmamış birincil elyaf yüzeyli (kraftliner) kağıtların” ithalatına uygulanan damping önlemi Finlandiya, Rusya, Polonya ve Brezilya menşeli 19 Nisan prestijiyle sona erdi.

Çin, İtalya ve Sırbistan menşeli su ısıtıcılarına yönelik anti-damping önlemleri, son inceleme soruşturması açılmadığı takdirde 12 Nisan 2024’te sona erecek ve Çin’den elektrikle çalışan duvar saati ithalatına yönelik söz konusu önlemler 23 Mayıs 2024’te sona erecek. .

İlgili mevzuat çerçevesinde dampinge karşı kesin tedbirler yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 yıl sonra yürürlükten kaldırılmaktadır.

Bu önlemlerin geçerlilik süresi sona ermeden önce yerli üreticiler, ilgili işte önlemin sona ermesinin damping ve zararın devamına veya tekrarına yol açacağı iddiasıyla son gözden geçirme soruşturması için başvurma hakkına sahiptir.

haber-cumra.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu