Haber

Pentagon, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasını bekliyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) İsveç’in NATO üyeliğine kabulüne ilişkin yasa tasarısını onayladığını belirten belgeyi “sabırsızlıkla” beklediklerini belirtti.

TBMM ONAYI RESMİ GAZETTE YAYINLANDI

İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasını onaylayan yasa Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Böylece Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğini onaylama sürecini tamamladı.

SADECE MACARİSTAN’IN ONAYI KALDI

İsveç Başbakanı Kristersson, “İsveç’in NATO üyeliği yolunda önemli bir kilometre taşı daha aşıldı.” dedi. İfadesini kullandı. İsveç Dışişleri Bakanı Billström, “Erdoğan’ın imzasıyla Türkiye’nin karar alma süreci tamamlandı. Artık geriye sadece Macaristan’ın onayı kaldı.”

PENTAGON: SABIRLA BEKLİYORUZ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) İsveç’in NATO üyeliğine kabulüne ilişkin yasa tasarısını onayladığını belirten belgeyi “sabırsızlıkla” beklediklerini belirtti. Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Türkiye parlamentosunun İsveç’in (NATO’ya) son derece yetenekli bir savunma ortağı olarak kabul protokolünü onayladığını” belirten Singh, “Türkiye’nin onay belgesini almasını ve Macaristan’ın bu konuda hızla harekete geçmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Singh, İsveç’in 32. üye olarak NATO’ya katılmasının sadece “ittifakı güçlendirmekle kalmayıp” aynı zamanda “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına karşı birlik mesajı” vereceğini belirtti.

“F-16 SATIN ALIMINI ANALİZ ETMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Sözcü Yardımcısı, ABD Kongresi’nin F16 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimi konusundaki tartışmalara Pentagon’un katılıp katılmadığına ilişkin soruları yanıtsız bıraktı. Singh, “Türkiye’nin elbette kilit bir müttefik olduğunu ve F16’nın tedariği konusunda bir çözüm üzerinde çalıştığımızı belirtmenizi tercih ederim” dedi. Sadece şunları söyledi:

İsveç’in NATO’ya katılım protokolü Resmi Gazete’de yayımlandıartovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu