Ekonomi

İç Mimar Tolga Gürsoy Türkiye’nin Dev Binaları Belgeseli ile TRT’de

İç mimar Tolga Gürsoy, belgeselinde teknolojisi, tasarımı ve mühendisliğiyle hayranlık uyandıran Türkiye’nin dev yapılarını inceliyor. Gürsoy, Türkiye’nin Dev Binaları belgeseli ile “ülkeye güç katan projeler” dediği köprü, hava alanı, baraj, metro gibi yapıları TRT ekranlarında izleyiciyle buluşturuyor.

Kariyerine 2019 yılında ortağı iç mimar Ahmet Yalçın ile birlikte kurduğu İç Mekan Tasarım ve Mimarlık A.Ş.’de başlamıştır. Projeye devam eden iç mimar Tolga Gürsoy, “Türkiye’nin Dev Binaları” adlı belgeseli ile bir süredir televizyon izleyicisinin karşısına çıkıyor. Yapımcılığını Miray Yapım’ın üstlendiği, yönetmenliğini Emre Akgül ve Özkan Altun’un yaptığı projenin sunuculuğunu yapan Tolga Gürsoy, bu projenin çekim sürecinin mesleği için heyecanlı bir yolculuk olduğunu söylüyor.

Ülkeyi güçlendiren projeler

Belgeselde teknolojisi, tasarımı ve mühendisliğiyle hayranlık uyandıran Türkiye’nin dev yapılarına odaklandıklarını belirten Tolga Gürsoy, “1915 Çanakkale Köprüsü, İstanbul Havalimanı, Çamlıca Kulesi gibi ülkeye güç katan projeler, Avrasya Tüneli, Yusufeli Barajı, Ankara Şehir Hastanesi, Gayrettepe Havalimanı Metrosu, “Kamera arkasında geçirilen çalışmaları derinlemesine bir araştırmayla inceliyoruz. Geleceğin teknolojisi olarak gösterilen bu projelerin nasıl inşa edildiğini, tamamlanması için hangi zorlukların aşıldığını, vizyonun neleri değiştirdiğini Türkiye’nin önde gelen mühendisleri ile birlikte anlatıyoruz.”

“Bizimki gizemli bir yolculuk”

Belgeselin çekimlerine geçen yıl başladıklarını belirten Gürsoy, yaşadıklarının sevincini paylaşarak, “Çok keyif aldığım bir proje. İncelediğimiz tüm bu yapılar bende hayranlık uyandırıyor. Bizimkisi yorucu ama bir o kadar da heyecanlı ve gizemli. “Ekranda incelemek, fikir sahibi olmak ve izleyiciye anlatmak olağanüstü bir deneyim. Hayal gücünün zirvesi diyebileceğim bu mühendislik harikaları bizim kadar izleyenlerin de ilgisini çekiyor. Belgeselimizin her bölümü ilgiyle izleniyor, yeni bölümleri merakla bekleniyor.” – İSTANBUL

haber-kozakli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu