Haber

Filistin, Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisini geri çağırmasını memnuniyetle karşıladı

Filistin Dışişleri Bakanlığıtarafından yapılan yazılı açıklamada “Türkiye’nin Gazze Şeridi’ndeki savaşı reddeden ve halkımıza karşı işlenen suçları protesto etmek amacıyla savaşın derhal durdurulmasını talep eden tutumunun bir ifadesi olarak Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi’nin geri çağrılması kararını memnuniyetle karşılıyoruz.”ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Türkiye’nin bu tutumunun, Gazze Şeridi’nin temel insani ihtiyaçlarının karşılanması için Türk yönetiminin Filistin halkının haklarını tüm forumlarda desteklemek ve korumak amacıyla attığı siyasi ve diplomatik eylemin bir uzantısı olduğu kaydedildi. ve aynı zamanda Gazze Şeridi’ndeki savaşı durdurmak için.

Bakanlığın açıklamasında, ülkelere benzer cesur pozisyonlar almaya ve Filistin halkına karşı katliam ve soykırım uygulayan, uluslararası hukuk ve uluslararası insani hukuku ihlal eden İsrail ile diplomatik ilişkilerini gözden geçirmeye davet edildi.

Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in ateşkes çağrılarını kabul etmemesi ve sivillere yönelik saldırılarını sürdürmesi üzerine Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar’ın istişarede bulunmak üzere Ankara’ya çağrıldığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu