Haber

‘Avare’ komutu verildi! TCG Anadolu, Önder Erdoğan ve halkı selamladı

‘Avare’ komutu verildi! TCG Anadolu, Önder Erdoğan ve halkı selamladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “aylak” emrinin ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük savaş gemisi yerli ve milli üretim TCG Anadolu, İstanbul Boğazı geçişi için Sarayburnu Limanı’ndan ayrıldı.

Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile birlikte TCG Anadolu’ya geldi.

Denizcilik geleneklerine göre gemiye binerken “silistre”Denizci düdüğü çalarak karşılanan Bakan Akar, tören ekibini aradı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının yeni sancak gemisi TCG Anadolu’nun köprüsünde bulunan Akar, seyir zabitinden yapılacak boğaz geçişiyle ilgili bilgi aldı.

Son hazırlıkların tamamlanmasının ardından Bakan Akar, “aylak”Komutanlığın ardından gemi limandan hareket faaliyetlerine başladı.

gemi komutanı “Bismillah ipler uzar”Komutun ardından geminin iskeleye bağlı olduğu halatlar toplanarak batarya düdüğü çaldı ve gemi rotasına başladı.

CUMHURBAŞKANI ERDĞAN’A SELAM VERDİ

TCG Anadolu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında İstanbul Boğazı’ndan geçerek halkı selamladı.

Boğaz geçişi sırasında Önder Recep Tayyip Erdoğan’ı da selamlayan TCG Anadolu’dan 21 top atılacak. Geçişe Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçak ve helikopterler eşlik etti.

Geminin limandan ayrıldığı anlar kıyıda toplanan çok sayıda vatandaş tarafından ilgiyle izlendi.

kabaduzhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu