Ekonomi

Antalya’da yolcu ve uçak sayısı 2019’u geçti

Türkiye’nin gözde turizm merkezi Antalya’ya gelen turist sayısı her geçen gün artıyor. 5 Ağustos’ta iç ve dış hatlarda 1190 uçakla 214 bin 919 yolcuya hizmet veren havalimanında tüm zamanların rekoru kırıldı.

Yılın başından bu yana dünyanın dört bir yanından turistin geldiği Antalya’da havalimanındaki yolcu ve uçak sayısı 2019 rakamlarını geçti.

1 Ocak-6 Ağustos tarihleri ​​arasında 114 bin 473 uçağın iniş kalkış yaptığı havalimanında 2019 yılında 19 milyon 904 bin 93 yolcuya hizmet verilirken, bu yıl bu sayılar 20 milyon 205 bin 63 yolcuya ve 124 bin 864 uçağa ulaştı.

Günlük yolcu ve uçak hareketliliğinde yeni rekorlar bekleniyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Antalya Havalimanı Baş Müdürü Durdali Şavkar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve DHMİ Genel Müdürlüğü’nün destek ve takibiyle havalimanında yeni yatırım çalışmalarının yürütüldüğünü bildirdi. Müdür Hüseyin Keskin. Uçuşların gerçekleştiğini de söyledi.

Bu yılın hareketli bir sezon geçtiğini belirten Şavkar, şöyle konuştu: “Yolcu ve uçak sayısında 2019 rakamlarını aştık”söz konusu.

Yıl başından 6 Ağustos’a kadar iç hatlarda 3 milyon 595 bin 454, dış hatlarda 16 milyon 609 bin 609 yolcuya hizmet verildiğini belirten Şavkar, bu dönemde iç hatlarda 25 bin 956 ve Dış sınırlarda 98 bin 908. Uçağın kalktığını ve indiğini söyledi.

5 Ağustos’ta hem yolcu hem de uçak sayısında tüm zamanların rekorunun kırıldığını hatırlatan Şavkar, şunları kaydetti: “Ağustos ayında yeniden rekor kırmayı hedefliyoruz ve yıl sonunda 30 milyon bandını geçmeyi planlıyoruz”dedi.

Antalya’nın turizm kenti olması vesilesiyle 204 farklı ülke vatandaşının kente geldiğini kaydeden Şavkar, daha çok Rusya ve Almanya’dan misafirleri ağırladıklarını kaydetti. Şavkar, ilk 10’da İngiltere, Polonya, Romanya, Hollanda, Kazakistan, İsrail, Çekya ve Ukrayna’nın yer aldığını bildirdi.

Şavkar, Antalya Havalimanı’nın yoğunluk olarak Avrupa’nın ve dünyanın en işlek havalimanları arasında yer aldığını söyledi. “DHMİ Genel Müdürlüğü olarak Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerine imza atarak Türkiye’nin büyük iş ve projeleriyle dünya havacılığının zirvesindeyiz. Türk Yüzyılına yakışır havalimanları ile geleceğe koşmaya devam edeceğiz”sözünü kullandı.

aydincik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu