Ekonomi

45 gün bekleyip 6 ay hasat

Türkiye’nin sebze ve meyve deposu Antalya’nın Aksu ilçesinde çilek hasadı devam ediyor. İlçe genelinde 3 bin 306 dekar alanda üretilen çilekte yıllık verim 10 bin 800 ton oldu.

Antalya’nın Aksu ilçesine bağlı Kundu Mahallesi’nde topraklı çilek üreticisi Emine Peker, 10 dönümde ürettikleri çileklerin haziran ortasına kadar devam edeceğini söyledi. Üretici Peker, “Kış mevsiminde topraklı çilek, yaz mevsiminde ise çilek fidanı üretiyoruz. 3 ay hasadımız devam ediyor. Dikimden 45 gün sonra hasata başlıyoruz ve 6 ay topluyoruz.”

“Günde 750 kg ürün”

Yurt içine satış yaptıklarını kaydeden Peker, “Yaz başında hasat bitiyor. Sabahın erken saatlerinde seraya geliyoruz. Hasat varsa çileği topluyoruz, yoksa yapraklarını ayıklıyoruz. ilaç ve gübre veriyoruz. Hasat zamanı 8 kişi çalışıyoruz. Günlük yarım ton ile 750 kilo arasında ürün alıyoruz. Ürünlerimizi toptancılara gönderiyoruz. Şehir içi ve şehir dışı satışlarımızı yapıyoruz.” dedi.

“Dekara 4 ton ürün”

Fidanın verimi ve hava şartları uygun olursa yılda dekardan 4 ton verim alabileceklerini belirten Peker, “Şu an satış fiyatlarımız fena değil. İlaç, plastik, gübre her şeyin kuruyla alıyoruz. Ama biz çileğimizi TL olarak satıyoruz. Satış fiyatımız 26-27 TL. Çilek piyasası her gün değişiyor” dedi. – ANTALYA

kirkagachaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu